arrowUp

Péče o miminka

Pediatrie Březiněves: Odborná péče od prvních dnů

 


Dětský lékař pro vaše dítě je rozhodnutím, které rodiče často přijímají již v průběhu těhotenství. Jsme rádi, že jste si pro své dítě vybrali právě naši ordinaci v Březiněvsi.

Rádi bychom Vám představili strukturu a průběh preventivních prohlídek, které poskytujeme během prvního roku života vašeho miminka.

Preventivní prohlídky v prvním roce života dítěte.
Od okamžiku, kdy se stane vaše dítě naším pacientem, začínáme ho sledovat s péčí a pozorností. Během prvního roku života je naplánováno celkem 9 preventivních prohlídek, které pomáhají včas identifikovat vývojové změny a zajišťují optimální péči.

První vyšetření praktickým pediatrem

Poprvé by mělo být dítě lékařem vyšetřeno do 2 dnů po propuštění z porodnice. Někdy, např. o víkendu nebo dovolené, nelze tento termín dodržet. Proto se v případě potřeby obraťte na porodnici, kde jste rodila. Během této návštěvy lékař dítě nejen prohlédne, ale doplní do zdravotní dokumentace dítěte i důležité informace o zdravotním stavu rodiny, průběhu těhotenství, porodu a poporodním období. Budete informována o zásadách péče o novorozence a očkování, které Vás čeká v nejbližší době. Zodpovíme vaše případné dotazy týkající se kojení a péče o děťátko. Zároveň podepíšete registrační list, kterým přihlašujete dítě do naší ordinace. Jedna kopie se zasílá Vaší zdravotní pojišťovně, druhá zůstává v kartě dítěte. Každou změnu zdravotní pojišťovny ihned nahlaste!

Druhá návštěva v ordinaci pediatra

Podruhé se svým dítětem navštívíte ordinaci pediatra přibližně ve 14 dnech věku. Před prohlídkou dítě v čekárně zcela vysvlékněte, ponechte mu jen plenku a zabalte je do látkové pleny, popřípadě ještě do deky, pokud je chladněji. Připravte si zdravotní průkaz, ev. rodný list a kartičku zdravotní pojišťovny dítě, pokud jste ji nepředložili již při registraci novorozence.
Při prohlídce sestra dítě zváží na kojenecké váze, změří jeho délku a obvod hlavičky. Lékařka zjistí velikost velké fontanely, prohlédne dutinu ústní, poslechne srdce, prohmatá bříško, zkontroluje pulsy na tepnách v tříslech, prohlédne genitál a vyšetří novorozenecké reflexy.
Předepíše vám pro dítě vitamin D - preparát Vigantol, obvykle se dává 1 kapka denně přímo do úst dítěte po celé kojenecké období.
V závěru prohlídky s vámi probereme vaše dotazy.

Preventivní prohlídka v 6 týdnech věku

Vyšetření probíhá obdobně jako minule, kromě reflexů se zjišťuje, zda už dítě začíná držet hlavičku a pohledem fixuje tvář nebo hračku.
Pokud se rozhodnete pro očkování proti rotavirovým nákazám, je vhodná doba pro podání 1. dávky.

Preventivní prohlídka ve 2 měsících

Součástí této preventivní prohlídky bývá očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, onemocnění způsobené Hemofilem influenzae B, hepatitidě B a dětské obrně. Obvykle se také začíná očkovat proti pneumokokovým nákazám (očkovací látka Prevenar 13, ev. Synflorix).
Budete znovu poučeni o postupu při snižování teploty, protože právě zvýšená teplota je jednou z vedlejších reakcí na toto očkování.

Preventivní prohlídka ve 3 měsících

Tato preventivní prohlídka probíhá podobně jako předchozí. Pokud bylo nutno odložit při minulé prohlídce očkování,  zahajuje se při této prohlídce.

Preventivní prohlídka ve 4 měsících

Součástí prohlídky je další dávka očkování hexavakcínou, ev. vakcínou proti pneumokokům. Při této prohlídce lékař kromě obvyklých vyšetření (kontrola hmotnosti, měření délky, hlavičky, velké fontanely, poslouchání srdce, prohmatání bříška, posouzení motorického vývoje) kontroluje, zda dítě reaguje na zvuk a sleduje zrakem. Zároveň Vám vysvětlíme, jak postupovat v zavádění nemléčných příkrmů do stravy dítěte.

Preventivní prohlídka v 6 měsících

Kromě běžného vyšetření zjišťujeme, zda se děťátko přetáčí z bříška na záda, opírá se nožičkama o podložku a jak reaguje na okolí.
Pokud bylo dítě dosud pouze kojeno, doporučíme vám jak zavádět postupně do stravy příkrmy. (Pokud je umělém mléce, dostanete tuto informaci již při předchozí prohlídce.)

Preventivní prohlídka v 8 měsících

Dítě se opět váží, měří, počítají se zoubky, poslouchá se mu srdce, prohmatává bříško a posuzuje psychomotorický vývoj. Vyzkoušíme, zda si začíná samo sedat, lézt, žvatlat a jak reaguje na zvuky.

Preventivní prohlídka v 10 měsících

Preventivní prohlídka probíhá obdobně jako předchozí.

Preventivní prohlídka ve 12 měsících

Je poslední prohlídkou v kojeneckém věku. Kromě stanovení výšky a váhy a podrobného prohlédnutí dítěte se zaměříme na posouzení psychomotorického vývoje, včetně kontroly sluchu a zraku. Také se vás zeptáme, zda již dítě začíná říkat jednotlivá slůvka. Do zdravotního průkazu vypíšeme všechny prodělané nemoci. Poradíme vám při přechodu na batolecí stravu a zodpoví vaše dotazy.
Součástí prohlídky je 3. dávka očkování hexavakcínou, pokud nebyla podána již v 11 měsících.

Nezapomeňte s sebou na prohlídky:

  • Zdravotní a očkovací průkaz dítěte
  • Větší počet látkových plen a jednorázové plenky
  • Vlhčené ubrousky, dudlík nebo lahvička s pitím
  • Oblíbenou malou hračku dítěte


Individuální Péče:

Každé dítě je sledováno individuálně podle dosavadního vývoje. Pokud se objeví nějaká odchylka od normy, jsme připraveni poskytnout další podrobnější vyšetření.
Odeslání ke specialistovi:

Pokud během preventivní prohlídky lékař zjistí závažnější odchylku od normy, může doporučit další specializované vyšetření.
Věříme, že společně s vámi můžeme zajistit zdravý a šťastný začátek života vašeho dítěte.Tak aby došlo k co největšímu komfortu pro naše pacienty a jejich rodiče, pečlivě plánujeme ordinační hodiny tak, aby se zdravé děti nestýkaly s nemocnými ve stejný čas. Zároveň vás žádáme o využívání našeho rezervačního systému, případně telefonického objednání. 

Děkujeme za vaši důvěru v naši péči.

Ordinace pediatrie Březiněves