arrowUp

Péče o miminka

Jsme rádi, že jste si pro své dítě vybrali právě naši ordinaci v Březiněvsi. Rádi bychom Vám představili strukturu a průběh preventivních prohlídek v prvním roce života Vašeho miminka. Od okamžiku, kdy se stane Vaše dítě naším pacientem, začínáme ho sledovat s péčí a pozorností. Během prvního roku života je naplánováno celkem 9 preventivních prohlídek, které pomáhají včas identifikovat vývojové změny a zajišťují optimální péči.

Na každou preventivní prohlídku s sebou přineste:

  • Zdravotní a očkovací průkaz dítěte
  • Přebalovací podložku, ev. látkové pleny, jednorázové plenky, vlhčené ubrousky
  • Oblíbenou malou hračku dítěte
  • Případně zprávy z vyšetření na jiném pracovišti

Před každou preventivní prohlídkou dítě v čekárně zcela vysvlékněte, ponechte mu jen plenku a zabalte ho do látkové pleny, popřípadě ještě do deky, pokud je chladněji.

První vyšetření praktickým pediatrem

Poprvé by mělo být dítě lékařem vyšetřeno do 2 dnů po propuštění z porodnice. Někdy, např. o víkendu nebo v době dovolené, nelze tento termín dodržet. Proto se v případě potřeby obraťte na porodnici, kde jste rodila. Zavolejte nám ideálně v den propuštění z porodnice a domluvíme se na termínu první návštěvy. Na první prohlídku s sebou přineste Zdravotní a očkovací průkaz dítěte, Zprávu o novorozenci (propouštěcí zprávu z novorozeneckého oddělení), Dotazník k definici rizika tuberkulózy a vyplněný Dotazník rodinné anamnézy - je důležité dětského lékaře informovat o výskytu onemocnění v rodině, která mohou mít dědičný podklad.

Během této návštěvy s Vámi lékařka probere anamnézu a doplní do zdravotní dokumentace dítěte důležité informace o zdravotním stavu rodiny, průběhu těhotenství, porodu a poporodním období. Následně dítě prohlédne - zjistí velikost velké fontanely, prohlédne dutinu ústní, poslechne srdce, prohmatá bříško, zkontroluje pulsy na tepnách v tříslech, prohlédne genitál a zhodnotí psychomotorický vývoj miminka. Sestra miminko zváží na kojenecké váze, změří jeho délku a obvod hlavičky. Budete informována o zásadách péče o novorozence, vhodné manipulaci a polohování. Zodpovíme Vaše případné dotazy týkající se kojení a péče o děťátko. Zároveň podepíšete registrační list, kterým přihlašujete dítě do naší ordinace. Jedna kopie se zasílá Vaší zdravotní pojišťovně, druhá zůstává v kartě dítěte. Každou změnu zdravotní pojišťovny či jiných osobních údajů ihned nahlaste!

Součástí každé preventivní prohlídky je hodnocení psychomotorického vývoje. Pro novorozence je charakteristická tzv. fyziologická hypertonie s flekčním držením končetin a holokinetické pohyby (mávavé, kraulovací pohyby horních končetin, kopavé pohyby dolních končetin). V poloze na zádech je novorozenec nestabilní, hlava je rotovaná k jedné straně a trup ukloněn do oblouku. Když je miminko vzhůru, ručičky a nožičky má převážně pokrčené, dlaničky sevřené v pěst. Důležité však je, že umí končetiny i uvolnit a nechat volně ležet natažené a dlaničky otevírat a zavírat. Další důležitou dovedností je schopnost otáčet hlavičku na obě strany (můžete doma vyzkoušet zakrytím zorného pole miminka na jedné straně, které by mělo vyvolat otočení hlavičky na druhou stranu). Spolu s hlavičkou miminko natáčí celé tělo (= holokinetické pohyby). Důležité je miminko již od prvních dnů polohovat i na bříško (několikrát denně na krátkou chvíli, vždy pouze když je miminko bdělé, na spaní není poloha na bříšku vhodná vzhledem k riziku SIDS). Na bříško obracíme novorozence pomocí valivého reflexu tlakem v oblasti lopatky. V poloze na bříšku má miminko všechny končetiny pokrčené, tělo je uloženo na podložce na hrudní kosti a kolenou, zadeček je výše než hlava, ruce má v pěstičkách, ale umí je otevřít, hlavičku má miminko otočenou do strany a dokáže ji ojediněle a krátce asymetricky zvednout nad podložku. Hlavičku je schopné otočit na druhou stranu i v poloze na bříšku.

Miminko nikdy nenechávejte samotné ve vyvýšeném prostoru (přebalovací pult, postel, sedačka). I takto malé miminko se dokáže otočit, přesunout, překulit a může spadnout (a bohužel se to děje poměrně často). I pokud si potřebujete jen pro něco rychle dojít (typicky plenka, vlhčené ubrousky, krém na zadeček) a miminko by již bylo mimo dosah Vaší ruky, je bezpečnější vzít miminko s sebou. 

Informace o správném vývoji miminka, manipulaci, polohování a tipy, jak miminko správně podpořit ve vývoji jsou hezky zpracovány na webu https://www.detskafyziomama.cz/ (IG profil @detska_fyzio_mama). Velmi hezky je zpracována i kniha Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem (fyzioterapeutky dětem).

Preventivní prohlídka ve 14 dnech věku

Podruhé se svým dítětem navštívíte ordinaci pediatra přibližně ve 14 dnech věku, pokud lékař neindikoval kontrolu dříve. Na tuto prohlídu nám přineste rodný list a kartičku zdravotní pojišťovny dítěte, pokud jste ji nepředložili již při registraci novorozence.

Při prohlídce opět sestra dítě zváží a změří a lékařka ho vyšetří, zkontroluje hojení pupíčku, zhodnotí prospívání miminka. V PMV hodnotíme opět posturu miminka v poloze na zádech a na bříšku, schopnost necíleného (nesociálního) úsměvu (od 1.-2. týdne života), otáčení hlavičky na obě strany, schopnost otevírání pěstiček. 
Pro miminko Vám předepíšeme vitamin D - preparát Vigantol, obvykle se dává 1 kapka denně přímo do úst dítěte po celé kojenecké období. Dále Vás s miminkem odešleme na vyšetření kyčlí na ortopedické pracoviště v místě Vašeho bydliště - vyšetření kyčlí by mělo být provedeno u miminka do 3 týdnů věku. 
V závěru prohlídky s Vámi probereme možnost očkování proti rotavirovým infekcím (nepovinné očkování nehrazené ze ZP) a Vaše případné dotazy.

POZOR NA RŮSTOVÉ SPURTY VE 3. A 6. TÝDNU A 3. A 6. MĚSÍCI ŽIVOTA - jedná se o období, kdy miminko intenzivně roste (nebo období těsně před tím, než začne intenzivně růst), miminko se může jevit hladové, chce se častěji kojit, je plačtivé. Chybou je v takovém případě zavedení dokrmu. Miminko je naopak potřeba přikládat ke kojení na vyžádání, navýšení tvorby mateřského mléka může několik dnů trvat, ale funguje na principu zpětné vazby - tedy čím větší je poptávka, tím větší je i nabídka. Pokud bychom miminku v tomto období začali podávat umělé mléko, poklesla by poptávka po mléku mateřském a to by mohlo vést ke ztrátě laktace. 

Preventivní prohlídka v 6 týdnech věku

Vyšetření probíhá obdobně jako při předchozí prohlídce. Na prohlídku nám doneste výsledek z ortopedického vyšetření. Pokud se rozhodnete pro očkování proti rotavirovým nákazám, je vhodná doba pro podání 1. dávky. 

V 6. týdnu miminko již reaguje na hlas maminky, cíleně se usmívá (na konci 1. měsíce) a umí krátce zafixovat pohledem obličej či hračku. Do 6 týdnů je stále fyziologická asymetrie (rotace hlavičky a úklon trupu do strany), ale v průběhu 2. měsíce již odeznívá. V poloze na zádech již miminko musí být stabilní v tzv. poloze šermíře - na straně, kam kouká, má horní a dolní končetinu nataženou, pěstičku už má otevřenou, na druhé straně (u záhlaví) má horní a dolní končetinu pokrčenou. Díky tomu, že je na zádech stabilní, dokáže zafixovat pohled. V poloze na bříšku se už opírá o předloktí (lokty má pod rameny) a chvíli udrží hlavu zvednutou, zvládne ji přetočit na druhou stranu. Zadeček už klesl k podložce a hlavička je výše než pánev. Na bříšku je miminko rádo, protože lépe vidí. 

Pokud miminko v 6 týdnech nezafixuje pohled a nebo dělá šermíře pouze na jednu stranu déle než 2 týdny, je vhodná kontrola dětským fyzioterapeutem. Fyzioterapeuta je možno s miminkem navštívit i preventivně, v takovém případě je vhodná doba právě v 6 týdnech a poté ve 3 měsících.

Návstěva ve 2 měsících

V 9. týdnu života zveme miminko na návštěvu mimo preventivní prohlídku k zahájení očkování hexavakcínou - blíže viz sekce Očkování. V případě zájmu rodičů je možné současně zahájit také očkování proti pneumokokovým nákazám (očkovací látka Vaxneuvance nebo Prevenar 20). Očkování proti pneumokokovým infekcím není povinné, ale je doporučené a v této době je plně hrazené ze zdravotního pojištění. 
Budete poučeni o možných reakcích po očkování, o možnostech jejich řešení a postupu při snižování teploty, protože právě zvýšená teplota je jednou z vedlejších reakcí na toto očkování.

Současně je zhodnocen průběh psychomotorického vývoje - ve 2. měsíci by již miminko mělo na zádech udržet stabilní symetrickou polohu, zkouší zvedat nožičky nad podložku, na bříšku se opírá o předloktí, uvolňuje postavení kyčlí, pokládá pánev na podložku a začíná natahovat dolní končetiny. Od 2. měsíce začíná mimiminko objevovat své ruce a začíná si s nimi hrát, po hračkách ještě cíleně sáhnout nedokáže, má živou mimiku. V období 2 měsíců může Vaše miminko projevovat tzv. fyziologickou dystonii - dítě třepe nožičkama a ručičkama, čímž projevuje radost nebo touhu po hračce. Toto je normální součástí vývoje, pokud miminkou současně zvládá další dovednost, které patří k období 8. týdne. Dystonie u mladšího dítěte bez těchto dovedností je patologická. 

Návštěva fyzioterapeuta je doporučena v případě, že miminko nechce být v poloze na břiše, přepadává z bříška na záda, má predilekci, má zatnuté dlaně v pěst a neumí je uvolnit, pokud má při pasení končíku velký záklon hlavy, pokud se často prohýbá do luku nebo se zaklání v poloze na zádech. 

Preventivní prohlídka ve 3 měsících

Tato preventivní prohlídka probíhá podobně jako předchozí. Pokud nebylo dosud zahájeno očkování, zahajuje se při této prohlídce. Pokud bylo očkování hexavakcínou a ev. očkování proti pneumokokům zahájeno v 9. týdnu života, je při této prohlídce možné podat vakcínu proti meningokokovi typu B (Bexsero), minimální interval od předchozího očkování musí být 2 týdny. 

3. měsíc je důležitý milník ve vývoji miminka - miminko se již směje nahlas, brouká, dokáže na delší dobu zafixovat pohled a sledovat očima pohybující se předmět, chytá si obě ruce a dává si je do pusinky. V tuto dobu už musí miminko zaujímat zcela symetrickou polohu bez rotace hlavičky a úklonu trupu, pohyby už nejsou holokinetické, je schopno izolovaného pohybu - tzn. při otočení hlavy se již neprohýbá trup. V poloze na zádech zvedá nožky na podložku do 90 stupňů, je stabilní a nepřepadává. Zvládá si hrát s ručkama před tělem (souhra ruka-ruka), sledovat je očima (souhra oko-ruka) a zároveň držet nožky nad podložkou. V poloze na bříšku miminko pase koníčky (tzv. první vzpřímení nebo pohled z prvního patra) - je schopno vysunout horní končetiny před sebe, opírá se o celé předloktí (loket dále než rameno) a drží hlavičku vzpřímenou. Hlavičku otáčí na obě strany, kope si nožičkami, je stabilní a nepřepadává. Otočka z bříška na záda je obvykle pád z důvodu nestability (ve vývoji vždy nejprve přichází otočka ze zad na bříško).

Návštěva fyzioterapeuta je možná preventivně, doporučena je v případě, že miminko stále preferuje otočení hlavičky ke straně, není stabilní v poloze na bříšku (naklání se k jedné straně nebo přepadává na záda), zaklání se v poloze na zádech nebo při pasení koníčku (za krkem má kožní rýhu), při pasení koníčků nemá lokty opřeny o podložku (jsou nad podložkou), nedaří se mu zvednout nožičky nad podložku nebo převládá odrážení od pat a zvedání zadečku, zvedá nožky vysoko nad podložku a zádíčka má vyhrbená a na bříšku je vidět diastáza, nespojuje ručičky. 

Preventivní prohlídka ve 4-5 měsících

Součástí prohlídky je další dávka očkování hexavakcínou, ev. vakcínou proti pneumokokům. Pokud bylo miminko očkováno proti meningokokovi B, naplánujeme za 2 týdny návštěvu k podání druhé dávky vakcíny Bexsero. Při této prohlídce lékař kromě obvyklých vyšetření (kontrola hmotnosti, měření délky, hlavičky, velké fontanely, poslouchání srdce, prohmatání bříška, kontrola genitálu a uložení varlat u chlapců, posouzení motorického vývoje), zda dítě reaguje na zvuk a sleduje zrakem. V této době by miminko již nemělo šilhat (maximálně do 6. měsíce).

Podáme Vám první informace o možnosti zavádění nemléčných příkrmů do stravy dítěte. U dětí, které jsou krmeny umělým mlékem, je doporučeno zahájit zavádění nemléčných příkrmů mezi 4.-6. měsícem. U dětí kojených je doporučováno výhradní nebo plné kojení do 6 měsíců věku. Plné kojení znamená, že můžeme začít s nemléčnými příkrmy před 6. měsícem ve formě tzv. ochutnávání (např. 1 lžička příkrmu), ale následně je dítě plně nakojeno. 

Ve 4 měsících již miminko musí umět kvalitně pást koníčky a být v této poloze stabilní. Novou dovedností je v poloze na zádech schopnost cíleně uchopit předmět. Ve 4. měsíci nejprve ze strany, v období 5. měsíce umí uchopit hračku už i přes střed těla. Tato dovednost je důležitá pro rozvoj otočení ze zad na bok. Hračku si miminko předává z ruky do ruky, vkládá si ji do úst. V době hry má obvykle obě dolní končetiny zvednuté nad podložku. V 5 měsících se miminko otočí ze zad na bok - motivací bývá hračka položená vedle něj. Na boku umí zůstat a hrát si s hračkou nebo se otočit zpět na záda. O hračky se zajímá už i v poloze na bříšku - v polovině 5. měsíce si nakročí nohou na straně hračky a opře se o koleno, tím získá více stability, díky čemuž může uvolnit jednu ruku a a rychle pro hračku sáhnout (hračky je dobré nabízet z vnější strany). Pokud je hračka dál a miminko na ni nedosáhne nebo je na středu, kam zatím sáhnout neumí, objevuje se vzor letadla (miminko v poloze na bříšku zvedno ručky i nožky nad podložku) - vzor letadla nesmí být častější než opora o ruce. 

Návštěva fyzioterapeuta je vhodná, pokud miminko neumí pást končíky, přepadává z bříška na záda, nejeví zájem o hračky, nebere je do ruky, pokud na bříšku převažuje záklon hlavy a trupu a často předvádí letadlo nebo při snaze o otočku ze zad na bok zaklání hlavu, prohýbá tělo v zádech a odráží se nohama od podložky nebo pokud se naopak otáčí přes zabalení do klubíčka bez napřímení páteře. 

Preventivní prohlídka v 6 měsících

Kromě běžného vyšetření zjišťujeme, zda už se miminku prořezávají zoubky (obvykle jako první dolní řezáky) a předáváme informace o správné péči o chrup a nutnosti registrace u zubního lékaře ve druhém půlroce života. 
Pokud bylo dítě dosud pouze kojeno, doporučíme Vám jak zavádět postupně do stravy příkrmy. Pokud je na umělém mléku, dostanete tuto informaci již při předchozí prohlídce.

V 6 měsících již miminko začíná být akční, proto pozor na pády z výšky! Miminko má v této době živou mimiku, začíná žvatlat, rozčiluje se, když nemá, co chce. V 6 měsících se miminko umí přetočit ze zad na bříško, ale ještě neumí otočku zpět (to se naučí za několik týdnů, max. 2 měsíce). Je běžné, že se zpočátku otáčí jen na jednu stranu, ale do 2 týdnů by mělo zvládnou otočení i na stranu druhou. V poloze na zádech je aktivní, hraje si s hračkami, objevuje svá chodidla, nohy může dostat až do úst. Většinu času tráví na bříšku, odkud má lepší rozhled. V poloze na bříšku se již opírá o natažené ruce s otevřenými dlaněmi (tzv. druhé vzpřímení, pohled z druhého patra). Při velké motivaci se může vyhoupnout na všechny 4 a pohupovat se vpřed a vzad, ale zatím se nedokáže pohnout dopředu a není dobré ho dopředu lákat. Objevuje se tzv. pivotování - opře se jednou rukou (o loket nebo nataženou ruku) a nakročí protilehlou nohou. Při pivotování překládá ruce a trénuje zkřížený pohyb končetin. Vhodné je v tomto věku dávat miminku hračky do stran (do úrovně pupíku), aby mohlo trénovat otáčení na bříško a když je na bříšku, tak pivotování. Nemotivujte miminko k plazení (není důležitým vzorem ve vývoji miminka), raději motivujte k pivotování.

Návštěva fyzioterapeuta je vhodná, pokud se miminko neumí přetočit na bříško ani na bok, pokud se otáčí nahradními vzory (přes prohnutí v zádech s odrazem o nožku nebo otočení s vyhrbení zad, správně je otočení vedeno za ruku - nejprve tedy dojde k přetočení ramen a horní čásit těla a až poté pánve a nohou), pokud se déle než 2 týdny otáčí jen na jednu stranu, poku přepadává zpět na záda (otočení na záda je běžné až kolem 8. měsíce v období šikmých sedů), pokud nemá snahu se dostat do opory o natažené ruce, pokud vzor letadla převažuje nad oporou o ruce nebo pokud pivotuje déle než 2 týdny jen na jednu stranu. 

Preventivní prohlídka v 8 měsících

Náplň preventivní prohlídky je shodná s předchozími prohlídkami, navíc provádíme orientační vyšetření sluchu miminka. Doporučíme zavádění mléčných příkrmů mezi 7. a 9. měsícem věku (jogurt, tvrdý sýr).

Mezi 7. a 8. měsícem se miminko začíná otáčet ze zad na bříško a zpět. Při otáčení na bříško se umí zastavit v poloze na boku, ve které si hraje, díky čemuž dochází postupně k vývoji sedu. Nejprve se ve vývoji objevuje nízký šikmý sed - miminko leží na boku, snaží se natáhnout dál a opře se o loket. Následuje vysoký šikmý sed, kdy se v poloze na boku opře o nataženou ruku a dlaň. Do této pozice se také může dostat z polohy na všech 4. Vysoký šikmý sed je důležitým milníkem ve vývoji miminka, je základem pro stoj a samostatnou chůzi. Do volného sedu se miminka dostane mezi 8.-10- měsícem věku. Kolem 8. měsíce věku také začíná lézt po 4, což je jeden z nejzdravějších pohybů vůbec. Obvykle současně začíná i stoupat. Plazení není součástí ideálního vývoje miminka, jedná se o náhradní pohybový vzor za lezení po 4 (znamená to, že už chce lézt, ale zatím se mu nedaří zvednout trup ze země). Dítě tedy v plazení nepodporujte, raději podporujte pivotování. Pokud se ve vývoji miminka plazení objeví, musí být symetrické a maximálně do měsíce ho musí nahradadit lezení po všech 4. V této době dochází také ke zdokonalení jemné motoriky, děťátko začíná uchopovat předměty pomocí opozice palce (pinzetový úchop). Rozvíjí se i řeč - zdvojuje slabiky, reaguje na zavolání jménem (zpozorní), snaží se napodobovat zvuky, výská. 

Návštěva fyzioterapeuta je vhodná, pokud se Vaše miminko již více než měsíc symetricky plazí, pokud se plazí asymetricky, pokud nezačne lézt po 4 do 11. měsíce věku, pokud přeskočí lezení po 4 a začne se posazovat a vytahovat do stoje, pokud má při lezení špičky vytočené ven, pokud si začíná sedat do W sedu nebo pokud si zvolí jakýkoliv náhradní vzor pohybu dopředu.

Preventivní prohlídka v 10 měsících

Preventivní prohlídka probíhá obdobně jako předchozí.

Miminko by v 10. měsíci věku mělo již umět volně sedět s nožkami nataženými před sebou (W sed nebo překážkový sed se mohou objevit, ale nesmí převažovat) a mělo by lézt po 4. V době kdy, začíná lézt po 4 si obvykle začíná i stoupat. Stoj by měl začínat nákrokem jedné dolní končetiny - tzv. přes polohu rytíře. Nákrok musí zvládat přes obě strany. Stoj u nábytku by mělo zvládnout kolem 12 měsíců. Od 9. měsíce obvykle miminko umí jedno slovo s významem, na výzvu dělá např. paci-paci nebo pa-pa, od 10.-11. měsíce podá na výzvu předmět, ale nepustí ho. Od 10. měsíce umí pít z hrnečku s malou dopomocí. 

Návštěva fyzioterapeuta je vhodná, pokud se miminko staví u nábytku a začíná ho obcházet, ale dosud nelezlo po 4, pokud se staví přes špičky nebo nárty nebo se více než 2 týdny staví jen přes jednu nohu. 

Preventivní prohlídka ve 12 měsících

Je poslední prohlídkou v kojeneckém věku. Kromě stanovení výšky a váhy a podrobného prohlédnutí dítěte se zaměříme na posouzení psychomotorického vývoje, včetně kontroly sluchu a zraku, kontrolu vývoje řeči a chrupu. V roce věku má dítě obvykle 8 zubů (tedy všechny řezáky). V roce by dítě mělo absolvovat první preventivní prohlídku u stomatologa. Poradíme Vám při přechodu na batolecí stravu a zodpovíme Vaše dotazy. Vitamin D doporučujeme podávat během podzimu a zimy ještě ve druhém roce života. 
Součástí prohlídky je 3. dávka očkování hexavakcínou (mezi 11.-13. měsícem) a ev. 3. dávka očkování proti pneumokokům. Naplánujeme také další očkování - za 2 týdny ev. 3. dávka očkování proti meningokokovi B (Bexsero) a očkování proti meningokokům skupiny A, C, W a Y (Nimenrix nebo MenQuadfi), následně očkování vakcínou MMR mezi 13.-18. měsícem věku. Dále doporučujeme očkování proti planým neštovicím a hepatitidě A. 

Kojenec ve 12 měsících věku umí kvalitně lézt po 4, volně sedět s nožkami nataženými před sebou, staví se sám u nábytku přes obě nohy, obchází nábytek. Některé děti již zkouší první samostatné krůčky, průměrný věk začátku chůze je 14 měsíců. V této době dítě neobouváme a první botičky pořizujeme až za 3-4 měsíce od začátku samostatné chůze (do té doby v případě zimního období pouze capáčky). 

 

Věříme, že společně s Vámi můžeme zajistit zdravý a šťastný začátek života Vašeho dítěte. Aby byl zajištěn co největší komfort pro naše pacienty a jejich rodiče, pečlivě plánujeme ordinační hodiny tak, aby se zdravé děti nestýkaly s nemocnými ve stejný čas. Zároveň Vás žádáme o využívání našeho rezervačního systému, případně telefonického objednání. 

Děkujeme za Vaši důvěru v naši péči.

Ordinace pediatrie Březiněves